Škola v prírode, príroda v škole.

V pondelok 28. 5. 2018 sa naši tretiaci presunuli do malebnej, goralskej a rázovitej obce Ždiar, kde mali pátrať, učiť sa, bádať a skúmať, vidieť a spoznávať, ekologicky myslieť a dotýkať sa krás očami aj dlaňami, dýchať čistý vzduch, budovať priateľstvá a overiť si svoje schopnosti a zdolávať turistické chodníčky a aj prekonávať samých seba. Od úplného začiatku sme mali nabitý program a príroda nám na Strednici, kde sme mali prvý výlet, ukázala svoje čaro.

Kde len oko dovidelo nás objímala a lákala… Tak sme si posadali na trávu a ukazovali sme si to, čo má mať správny turista v batohu, ako sa viažu uzly, či ako sa dá preniesť turista s vyvrtnutým členkom. Počuli sme aj legendu o Havranovi a Vidle a spoznali históriu Belianskych Tatier. Na druhom stanovišti sme si trénovali postreh a pamäť. Tiež sme hľadali prírodniny. Vo večernom programe sa s nami rozprával horský sprievodca.

V utorok nás čakalo naozajstné veterné dobrodružstvo v korunách stromov v stredisku Sun Bachledova. Celý čas sa na nás usmievalo slniečko a poriadne sme sa zapotili. No ten výhľad stál za to! Po obede a večer si niektorí dopriali oddych a futbalový zápas. Po večeri sme mali besedu o medveďoch, kde nás aj poučili, čo robiť, ak by sme nejakého maca stretli :).

Streda nám ponúkla dobrodružstvo v útrobách Belianskej jaskyne, kde bolo príjemných 10 stupňov. Po obede sme mali lesnícku pedagogiku v dvoch stanovištiach. Zakúsili sme, ako sa orientujú zvieratká v tme. Zaviazanou šatkou cez oči sme iba pomocou hmatu prešli úsekom lesa s natiahnutým lanom pomedzi stromy. Našli sme si kamaráta medzi stromami, ktorého sme si sami ozdobili cestom, na ktorom si pochutia aj zvieratká. Niektorí boli fakt kreatívni. Hrali sme aj schovávačky v tráve, či sa len tak slnili.

Štvrtok sme mali geocaching v Javorovej doline popri horskom potôčiku Javorinka s lesníckou tematikou a bobroviskom. V potôčiku sme si namočili unavené nôžky a opäť sme dokráčali na Strednicu. Po obede sme navštívili múzeum Ždiarsky dom s históriou a kultúrou regiónu a vypočuli sme si goralské nárečie.

Večer sme mali spovedanie a sv. omšu. Vo večernom programe ešte diskotéku a rozdávanie certifikátov.

V piatok ráno prvopiatková sv. omša,  veľké balenie, futbal a už sme sa tešili na návrat k našim milovaným rodičom.

Nezabudnite nahliadnuť do nášho Fotoalbumu!

Spracovala: Mgr. Andrea Nagyová​