Ako si správne vysvetľovať čo je a čo nie je šikanovanie

Vážení rodičia,  

v posledných rokoch sa pojem „šikanovanie“ stáva čoraz častejšie skloňovaným termínom, ktorý poznáme nielen my dospelí, ale často už aj naše deti. Je bezpochyby veľmi pozitívne, že sa o tomto pojme v súčasnosti hovorí otvorene, bez obáv a aj v rámci v širšej spoločnosti sa téme šikanovania venujeme omnoho viac ako kedysi. Šikanovanie totiž môže mať vážne následky na emocionálny, psychický i fyzický vývoj detí a naším cieľom je vytvárať v škole bezpečné prostredie, kde sa každé dieťa bude cítiť  prijaté a chránené.   

A možno aj práve preto, že sa o šikanovaní hovorí otvorene a často, je veľmi dôležité, aby sme tomuto pojmu správne rozumeli a s jeho používaním boli opatrní a zodpovední. Vyslovenie podozrenia, že je dieťa v škole šikanované nie je len konštatovanie, ale spúšťa celý proces, ktorý si vyžaduje podrobnú a citlivú analýzu. Obvinenie zo šikanovania je veľmi vážnou záležitosťou, ktorá môže mať zásadný dopad na všetkých zúčastnených – na obete, ale aj na tých, ktorí sú obviňovaní.

Čo sa označuje pojmom šikanovanie? 

  • zámerné, nežiadúce, spravidla opakujúce sa správanie šikanujúceho voči šikanovanému, ktorého motívom je získať nad šikanovaným prevahu, šikanovaného ponížiť alebo získať mocenské postavenie, môže sa jednať o zastrašovanie, zahanbovanie, zneucťovanie, prípadne potupovanie alebo  urážanie, ktoré zámerne druhého zraňuje 

Takéto opakované a zámerné ubližovanie môže mať verbálnu, fyzickú, psychickú alebo emocionálnu formu, no zahŕňa aj obťažovanie či cielené ubližovanie prostredníctvom online sveta (kyberšikanovanie). 

Čo sa za šikanovanie nepovažuje? 

  • jednorazový alebo impulzívny prejav násilia alebo agresie medzi žiakmi akútnym neovládnutím emócií, ktoré bezprostredne odznievajú 
  • prejav násilia alebo agresie medzi žiakmi mimo školy, ktorý nevyplýva zo vzťahov medzi žiakmi v škole, okrem kyberšikanovania 
  • konflikt, pri ktorom sú účastníci približne rovnako silní a obaja sa dokážu dostatočne brániť 
  • nezhoda medzi zamestnancom školy a žiakom súvisiaca s výchovnovzdelávacím procesom. 

 

Čo nasleduje po vyslovení podozrenia, že je dieťa šikanované?  

Pri vyslovení podozrenia na šikanovanie je potrebné reagovať promptne a zodpovedne. Na škole musí byť v takom prípade zriadený tzv. intervenčný tím, ktorého úlohou je v prvom rade zaistiť bezpečie obeti a zamedziť agresorovi konať. Tento tím zároveň zhromaždí potrebné informácie, informuje zákonných zástupcov účastníkov, komunikuje s účastníkmi a rozhoduje o bezprostredných opatreniach.  Ak je to potrebné, zváži ohlasovaciu povinnosť a vykonáva ďalšie žiadúce úkony.  

Výsledkom tejto intenzívnej práce intervenčného tímu je posúdenie, či sa jednalo o jednorazový incident alebo o šikanovanie. Následne dochádza k nastaveniu opatrení vo vzťahu k agresorovi, obeti a svedkom. Podstatnou súčasťou celého procesu je nastavenie stratégie dlhodobej intervencie.  

 

Ak vnímate, že je Vášmu dieťaťu v škole ubližované alebo akýmkoľvek spôsobom ukrivdené, povzbuďte ho, aby o tom povedalo triednej učiteľke alebo triednemu učiteľovi. Môže tiež vyhľadať inú dospelú osobu na škole, ktorej dôveruje. Ak je to náročné, hovorte o tom s triednou učiteľkou či učiteľom Vy. Chceme a potrebujeme o tom hovoriť. Záleží nám na tom, aby sa deti v škole cítili prijaté a vypočuté. Zvážte však, prosíme, citlivo slová, ktoré použijete, pretože nie každý konflikt alebo nedorozumenie je šikanovanie. Dovoľte nám, aby sme celú vec preskúmali, posúdili jej závažnosť a spoločne vymysleli čo najlepšie riešenie. Len vďaka našej vzájomnej spolupráci a vzájomnej dôvere sa nám podarí viesť Vaše deti a teda našich žiakov k osvojeniu si efektívnych stratégií zvládania konfliktov, k rozvoju vzájomného rešpektu, úcty a porozumenia.  

Ďakujeme za pochopenie.

Zdroje  

Smernica č. 1/2025 k prevencii a riešeniu šikanovania detí a žiakov v školách a v školských zariadeniach