EnviroStopy

CIEĽ PROJEKTU 

Našou snahou je viesť žiakov, zamestnancov školy ale i rodičov k tomu, aby pochopili, že každý je zodpovedný za kvalitu životného prostredia poukázaním na možnosti využívania druhotných surovín a recyklácie odpadov. Budúcnosť našej planéty nám nie je ľahostajná.

SÚŤAŽE, KRÚŽKY

  • v jesennom a jarnom období sa konajú aktivity zamerané na skrášľovanie prostredia školy s využitím prírodných komponentov, s cieľom bolo poukázať na možnosti využitia prírodných materiálov a ich uprednostňovanie z dôvodov ekologickej likvidácie a nezaťažovania životného prostredia. 
  • Deň Zeme s cieľom priblížiť deťom environmentálnu výchovu ako výchovu živú, aby pri nej prežívali radosť, zábavu a napínavosť. 
  • zapájanie sa do rôznych súťaží s environmentálnou tematikou a olympiády z geografie. 
  • žiaci sa vybraným environmentálnym témam môžu venovať v rámci krúžkovej činnosti, na našej škole sa daným témam venujú tieto krúžky: Zberové aktivity, Chovateľsko-pestovateľský, Turistický. 
  • taktiež účasťou na športových súťažiach, kde sú žiaci vedení k starostlivosti a zodpovednosti za svoje zdravie, čo vedie k ozdravnému procesu celej spoločnosti a to má za následok aj pozitívny prístup k prostrediu, v ktorom človek žije, vykonáva a realizuje všetky svoje životné potreby. 

PROJEKTY s environmentálnym zameraním 

V školskom roku 2024/2025 sa tri greenfluencerky z 8.B zapojili do 3.ročníka súťaže neziskovej organizácie Ekofond SPP pod názvom  „Greenfluenceri a energia“ . Súťaž je určená pre žiakov a žiačky základných a stredných škôl od 13 rokov. Cieľom je motivovať tínedžerov k citlivému vnímaniu a ochrane životného prostredia, vzbudiť ich záujem o ekologické témy a následne ich viesť k zrozumiteľnému komunikovaniu týchto tém na sociálnych sieťach.  O pripravovaných aktivitách bude tím GreenVAK informovať na svojej podstránke greenfluenceri-a-energie. Jednou z aktivít tohto projektu je aj „trvalá udržateľnosť“ tejto  environmentálnej sekcie na webstránke školy, ktorá nesie názov EnviroStopy.


V školskom roku 2023/2024 sme sa, vďaka študentom nášho gymnázia, zapojili do zaujímavého projektu, ktorý niesol názov Papierové stopy – znižujeme, recyklujeme, vzdelávame.  Do vedeckého výskumu projektu boli zahrnutí aj žiaci 2.stupňa. Jednou z aktivít projektu bolo aj „oživenie“ environmentálnej sekcie na webstránke školy. Sekcia dostala názov EnviroStopy.  V rámci projektu sa na našej škole uskutočnila aj prednáška p. lektorky z Centra pre environmentálnu výchovu spoločnosti KOSIT a.s., ktorej sa zúčastnili žiaci 7. A, 8.A a 8.B. Pre žiakov z ostatných ročníkov sa pripravuje prednáška v januári 2025.  


RECYKLÁCIA TRADIČNÁ I NETRADIČNÁ (posledná aktualizácia 13.3.2025)

Zaujímavosti o tom, ako sa dá nakladať s „odpadom“ a že nie všetko musí byť hneď odpad, nájdete „pokope“ aj na týchto webstránkach:

kosit.sk

triedime.sk

Alchymia triedenia komunálneho odpadu – naturpack.sk

NATUR-PACK verejnosti – youtube.com – skvelé videá o tom, čo, ako a prečo triediť. A čo potom s tým 🙂

Horúca NOVINKA!!! 

Poď si pokecať s našim edukačným ChatBotom vytvoreným cez aplikáciu MIZOU v bezpečnom učiteľskom prostredí. Je odborníkom na environmentálnu výchovu, vedie žiakov k správnej separácii odpadu a zapojí ťa do diskusií o výhodách jeho recyklácie. Ale pozor! Bude klásť otázky i on tebe 😉 ChatBot je náročnosťou vhodný pre žiakov 8.-9. ročníka.


A pri ChatBotovi ešte ostaneme. ChatGPT sme zadali úlohu, aby nám napísal ako vznikol ten celosvetovo známy recyklačný symbol.

Obrázok: wikipedia.org 

Tu je jeho odpoveď:

Gary Dean Anderson je americký dizajnér, ktorý sa preslávil ako autor recyklačného symbolu, ktorý dnes poznáme po celom svete. Tento symbol bol navrhnutý v roku 1970, keď Anderson ešte študoval na California State University. Zadaním bolo vytvoriť logo, ktoré by jednoducho a efektívne komunikovalo myšlienku recyklácie a ochrany životného prostredia.

Recyklačný symbol, ktorý Anderson navrhol, sa skladá z trojuholníkového trojitého šípu, ktoré sa otáčajú v smere hodinových ručičiek, čím symbolizujú cyklus recyklácie. Tento dizajn sa veľmi rýchlo stal medzinárodne rozpoznateľným a dnes je neoddeliteľnou súčasťou ekologických iniciatív a stratégií v mnohých krajinách.

Recyklačný symbol bol pôvodne navrhnutý ako súčasť iniciatívy na ochranu životného prostredia počas obdobia, keď sa začínali intenzívnejšie riešiť problémy s odpadom a znečistením. Andersonov dizajn bol jednoduchý, efektívny a zároveň silne symbolický, čo mu umožnilo dosiahnuť masovú rozpoznateľnosť.

V súčasnosti je tento symbol neoddeliteľnou súčasťou každodenného života a používa sa na obaloch výrobkov, kontajneroch a iných materiáloch, ktoré môžu byť recyklované. Andersonov príspevok k dizajnu je považovaný za jeden z najvýznamnejších v oblasti ochrany životného prostredia.


ENVI – PAK podcasty (do 45 minút) 

V nasledujúcich linkoch sa môžete dozvedieť, čo sa deje v oblasti „odpadov a ich dopadov“ v Košiciach, na Slovensku ale i inde vo svete. 

Zaujímavé FB profilovky:
Zaujímavé enviro – aktivitky
    • NulaOdpadu – 2 týždne bez odpadu
    • EkoOlympiáda 2024 ( v júni 2025 sme si mohli vyskúšať EKOTRENAŽÉR, ktorý ponúkol žiakom zaujímavé environmentálne vzdelávanie cez špeciálnu aplikáciu. Bohužiaľ, ďalší ročník súťaže sa v školskom roku 2024/2025 pravdepodobne konať nebude)

Rôzne odkazy na portály (videá) o odpade, jeho dopade ale i využití 🙂 

 

Zaujímavé články a odkazy na weby: (najnovšie príspevky sú vždy najvyššie, posledná aktualizácia 9.3.2025)

 


ZBERY (papier, batérie) v našej škole

  • PAPIER musí byť pevne previazaný (ideálne prírodným špagátom) alebo v kartónovej krabici   

Zber papiera sa realizuje 1x v školskom roku, zvyčajne v mesiaci apríl. Presný termín a pokyny k noseniu papiera budú vždy, pred zberom, zverejnené na webstránke školy a tiež cez Edupage. Papierový odpad z jednotlivých tried a administratívnych oddelení sa počas školského roka triedi a odovzdáva do zberných tašiek, ktoré sú rozmiestnené na viacerých miestach v škole.

Odporúčame, aby ste kancelársky papier, ktorý je vhodný na opätovné použitie (druhá strana je čistá) používali na mimoškolskú činnosť, na hodinách výtvarnej a technickej výchovy, v poobedňajších činnostiach školských klubov. Je absolútne nevhodné používať opätovne takýto papier na kopírovanie či tlač. Častokrát dochádza k záseku takéhoto papiera, čo spôsobuje zvýšenú poruchovosť zariadení a zvyšuje finančné náklady na opravy. Ďakujeme, že to rešpektujete.  

Knihy, časopisy, iný (už nevyužiteľný) kancelársky či skartovaný papier sa uskladňuje v priestore chodbičky pred vstupom do telocviční. Prosíme, aby ste tam svojvoľne nenosili žiaden papier. Kartónové krabice je potrebné triediť osobitne. Kartón, ktorý nenájde využitie v ZUŠ (konzultujte s p. u. Jaroslavom Forgáčom) či pri rôznych projektoch na škole, je potrebné rozobrať na diely, príp. aj rozrezať na menšie časti – zviazať a umiestniť do chodby pri telocvični. 

  • olovené a ostatné druhy batérii odovzdávame do zberných nádob, ktoré sú umiestnené vo vestibule školy 

VYHODNOTENIE ZBEROV 

Zber papiera prebieha v mesiaci apríl a je sprievodnou aktivitou ku Dňu Zeme. Zberom papiera sa zapájame do súťaže organizovanej každoročne spoločnosťou KOSIT a.s